19 lutego

Łódź: witraż z pracowni S.G. Żeleński z Krakowa

Łódź. Można śmiało powiedzieć - jedno z najbardziej "witrażowych" miast w Polsce. Ich bogactwo jest zdumiewające - pochodzą z bardzo różnych zakładów. Oto przed Wami jeden z mniej znanych witraży - rzadko pojawiający się w opracowaniach. Projektantem był Jan Sliwiński, a wykonany został w słynnym zakładzie S. G. Żeleński w Krakowie w 1938 roku, o czym świadczą umieszczone na nim napisy. Na pewno na Klatkowcu będę powracał do arcydzieł z tego zakładu, których oczywiście najwięcej można odnaleźć w samym Krakowie (o jednym z nich wspominałem tutaj).

Przy okazji wszystkie osoby zainteresowane witrażami zapraszam 25 lutego do Poznania, gdzie pokażę prezentację o poznańskich witrażach (i nie tylko) - temacie bardzo słabo rozpoznanym, do którego dokumentację Klatkowiec zbierał prawie 10 lat (szczegóły tutaj).

Łódź. Witraż.S. G. Żeleński Kraków.


1 komentarz:

wojci52 pisze...

Podoba mi się bardzo, sam chodzę po różnych miejscach w Łodzi i tropię różne starocia. Wiem jak trudno wejść w niektóre miejsca i zdobyć zdjęcia. O tym akurat witrażu nie wiedziałem, szkoda, że nie podajesz adresów, było by to b. cenne dla takich jak ja, a chyba tylko tacy zaglądają do Ciebie...

Copyright © 2016 Kamienice w Polsce. Klatkowiec. , Blogger