26 lutego

Legnica: 100% secesji w secesji

Legnica (niem. Liegnitz), czyli mała Moskwa (ze względu na stacjonujące tutaj wojska armii rosyjskiej). Kto by się spodziewał takich cudów w Legnicy? Oto Waszym oczom ukazuje się przepiękny secesyjny witraż. Właśnie dlatego warto czasami zboczyć z utartych szlaków i odwiedzania kamienic tylko w 10 największych miastach w Polsce.

Legnica. Secesja. Witraż.

Legnica. Secesja. Witraż.

2 komentarze:

Katka pisze...

Bardzo dobrze, że dokumentujesz takie rzeczy. Niestety, te cudeńka ciągle giną, są burzone, niszczone. Dobrze, że zostają choć na zdjęciach. Jak odwiedzałam znajomą na Zakaczawiu, bardzo zdziwiło mnie, że w zwykłej, skromnej kamienicy, którą Niemcy wybudowali dla robotników były witraże na klatce schodowej. Niestety o tą dzielnicę nikt nie dba i losy jej są przesądzone.

Klatkowiec pisze...

Mam zamiar wrócić jeszcze kiedyś na Zakaczawie (Kartuzy). Byłaby to moja 3 wizyta w Legnicy pod kątem kamienic. Domyślam się, że mogą tam tkwić ciekawostki. W ogóle Legnica jest ciekawym miastem - nie zniszczonym podczas remontów (bo często niestety ich brak) - stąd wiele rzeczy - może przez pewne zaniedbanie - nadal tutaj tkwi we wnętrzach. W każdym razie z wielką chęcią wrócę do Legnicy - plany tak jak wspominałem już są - tylko na Zakaczawie - ciut większa ekipa będzie wskazana :)

Copyright © 2016 Kamienice w Polsce. Klatkowiec. , Blogger