29 marca

Kraków: piękno przedwojennych wind

Kraków. Starych wind w Krakowie jest nadal ponad 100. Takich jednak pięknych - niewiele. Czy winda może stanowić ozdobę kamienicy - to zdjęcie chyba nie pozostawia wątpliwości - TAK! O wnętrzu tej windy wspominałem tutaj.

Kraków. Przedwojenna winda.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Tutaj Pan nie napisał "Kraków (Krakau)"... Zastanawiające tak jak zastanawiające jest po co Pan dopisuje niemieckie nazwy miast? Większość sztukatorów i architektów była w czasach siłą zabranych nam ziem Polskich Niemieckich, ale byli i też Polscy. Miałam okazję niejednokrotnie wykonać projekt renowacji starej kamienicy zaprojektowanej przez architekta, który jednocześnie walczył z okupantem i z trudem przebijał się w edukacji architektonicznej by również móc takie cudne kamienice projektować... Choćby Leon Eckert. Proszę pamiętać, że siłą zabrali nam wówczas ziemie i gdyby to się nie stało także miasta i budynki byłyby piękne. Muszę pochwalić Pana pasję, rzeczywiście "odwala" Pan kawał dobrej roboty, doceniam niezwykłą wrażliwość na takie detale. Ale chciałabym podziwiać po prostu detale bez czytania niemieckich nazw miast jak choćby Posen, który od zawsze był Polski. Pozdrawiam

Klatkowiec pisze...

Dziękuję za docenienie mojego wkładu pracy. Dawne nazwy miast podaję, bo nie ma co ukrywać historii. Wiele z kamienic powstawało podczas zaborów (niezależnie, czy budowanych przez polskich architektów, czy też nie). W wielu też wnętrzach odnajdują się ślady tych zaborów. Z tego też powodu przyjąłem taką zasadę, by jednak podawać dawne nazwy miasto. Historia Polski jest trudna i zawiła, ale myślę, że nie ma co wymazywać tego co było kiedyś. To mniej więcej tak samo jakby teraz wymazać z historii sztuki secesję - bo ona też nie narodziła się w Polsce.

Copyright © 2016 Kamienice w Polsce. Klatkowiec. , Blogger