19 maja

Wystawa fotografii: Wielkopolski chałupnik. Architektura wielkopolskiej wsi. Nieznana, niechciana, zagubiona, na nowo odkryta, zapoznana.

Czy wiecie, że poza Klatkowcem przez kilka lat prowadziłem jeszcze jeden projekt fotograficzny? Pewnie nie! Wielkopolski chałupnik, to fotograficzna podróż po starych chałupach. Nieliczni z Nas wiedzą o tym, że nadal na terenie Wielkopolski na wsi można odnaleźć domostwa liczące 100, a nawet 200 lat. Są one wykonane z drewna, bądź gliny, a niektóre nawet z tak rzadkiego materiału jak ruda żelaza. Domy te są rozsiane po polach, czy też ukryte w głębi lasu, częstokroć już opuszczone. Ten krajobraz powoli odchodzi w niepamięć. Zagłębiając się w ich wnętrza można poczuć ducha dawnych mieszkańców...to tak jakby ktoś wyszedł z domu i tak zostawił swój przybytek, czekający nadal na jego powrót. Zdjęcia do projektu były wykonywane przez 3 lata od 2012 roku w rejonie Puszczy Pyzdrskiej, Nowego Tomyśla, Wielenia i Czarnkowa. Obszary te były zamieszkiwane, tak jak i Żuławy, przez Olędrów, czyli osadników z Holandii.

Po wielu latach czas pokazać ten zasób zdjęć. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Poznańska Łazęga oraz wsparciu finansowym miasta Poznań będziecie mogli zobaczyć około 100 zdjęć z tego projektu.

Wernisaż wystawy będzie miał miejsce 25 maja 2019 roku o godzinie 17:00 w Poznaniu na ulicy Święty Marcin 75 (w podwórzu). Zdjęcia będzie można także oglądać przez około 2-3 tygodnie codziennie w godzinach popołudniowych.

Więcej o wydarzeniu poczytacie tutaj.

Zapraszam!


Wielkopolski chałupnik. Architektura wielkopolskiej wsi. Nieznana, niechciana, zagubiona, na nowo odkryta, zapoznana.

Brak komentarzy:

Copyright © 2016 Kamienice w Polsce. Klatkowiec. , Blogger