09 lipca

Pszczyna: wybudowano w 1904

Pszczyna (niem. Pless). Głównym założeniem wizyty w Pszczynie było oczywiście odwiedzenie zamku (dodam tylko, że jest niewiarygodnie piękny!). Jednakże udało się także poświęcić chwilkę czasu na spacer  po innych zakątkach miasta. Na jednej z kamienic natrafiłem na usilną próbę zlikwidowania poniemieckich śladów (przynajmniej tak mi się wydaje). Widać do dzisiaj, że widniał  tam napis "Erbaut im Jahre" (wybudowano w roku). W całości pozostała jedynie data wybudowania kamienicy - 1904.

Pszczyna. Kamienica

2 komentarze:

rogatek pisze...

W środku jest ładna klatka schodowa, z zakładu Gustava Bilda z Brzegu, a w sąsiedniej tego samego producenta, jeszcze ładniejsza, nie umiem teraz zdjęcia odszukać, ale robiłam inwentaryzację 2 lata temu ;) https://goo.gl/9MVmlb

Klatkowiec pisze...

Faktycznie kamienice w Pszczynie stoją stalowymi konstrukcjami schodów. Kilka z nich udało mi się na szybko sfotografować, ale czasu na Pszczynę było bardzo mało, bo pogoda zawiodła (od rana niemiłosiernie lało i wyjazd z Bielska się opóźnił o dobre 2 godziny) Głównym celem wizyty oczywiście był zamek, jednak na pewno jedną z tych klatek, o której Pani wspomina mam sfotografowaną.

Copyright © 2016 Kamienice w Polsce. Klatkowiec. , Blogger